Ferforje, sanat ile çevreleme..

Ferforje bir sanat olarak tanımlanmaktadır. Ferforje, demir'in dövülerek işlenmiş süslü demirler ortaya çıkarma işidir. Ferforje, Fransızca "Fer forgé" kelimesinden gelmektedir ve Fransızca'da "dövme demir" anlamına gelmektedir. Günümüzde Ferforje demirleri artık modern makinlarda standart model ve motifler belirlenerek fabrikalarda üretilmekte ve kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.

Kurumlar müşterilerini daha estetik ve dinlendirici mekanlarda ağırlamak için, masalanndan tavan avizelerine kadar birçok yerde ferforje ürünleri kullanıyorlar. Salonlarda ferforje konsollar, şamdanlar, kornişler, şaraplıklar ve çiçekler için ferforje taşıyıcılar var. Demir var olduğu günden bu yana insanoğlunun savaşta silah, sosyal yaşamda araç olarak hep yanında ve ilk sırada yer almıştır. Ortaçağla birlikte demirin sanatsal yönünü keşfeden insanoğlu, ona verdiği sanatsal biçimlerle bir kere daha bu metalin ne kadar üstün olduğunu kanıtlamıştır.

Ferforje bir sanat olarak tanımlanmaktadır.

Ferforje, demir'in dövülerek işlenmiş süslü demirler ortaya çıkarma işidir. Ferforje, Fransızca "Fer forgé" kelimesinden gelmektedir ve Fransızca'da "dövme demir" anlamına gelmektedir. Günümüzde Ferforje demirleri artık modern mekanlar da standart model ve motifler belirlenerek fabrikalarda üretilmekte ve kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.

Kurumlar müşterilerini daha estetik ve dinlendirici mekanlarda ağırlamak için, masalarından tavan avizelerine kadar birçok yerde Ferforje ürünleri kullanıyorlar. Salonlarda Ferforje konsollar, şamdanlar, kornişler, şaraplıklar ve çiçekler için Ferforje taşıyıcılar var.


Ferforje korkuluklar

Günümüzde endüstriyel alanda hak ettiği yeri alan demir, sanatsal anlamda geçmişteki yerine sahip değildir. Soğuk ve sıcak olarak işlenebilen ve gördüğü ısıl değişimler karşısında çok farklı özellikler kazanan bu harika metal, gerçek anlamda işlendiği zaman insanları hayretler içinde bırakabilecek güzellikte görsellikler ortaya çıkmaktadır.

Ferforje korkuluklar en az yılda bir kere olmak üzere tamir veya bakımları yapılmalıdır. Kullanılan ferforje ürünler hava şartlarından etkilenerek zamanla boyalarında şişme ve paslanma meydana gelmektedir. Bu gibi durumlarda, kabaran ve paslanan yerlerin zımparalanıp antipas boya ile boyandıktan sonra kalıcı istenilen renge boyanmalıdır.